Letošní první pololetí v obchodech lze shrnout slovy "opatrný optimismus". Pomalu klesá podíl prodejů ve slevových akcích, Češi si začínají připlácet za kvalitu, naopak za značky utrácet nechtějí. Raději sáhnou po kvalitnější privátní značce.
Objemy prodejů v Česku klesaly tři roky v řadě, letošní první kvartál konečně přinesl oživení, ve druhém kvartále objemy prodejů u většiny kategorií dále rostou.
Růst tržeb je tažen zejména častějšími návštěvami obchodů.
K historickému vývoji cen ještě jeden graf pro kontext - změna cenové hladiny u potravin ve střední Evropě od roku 2015. Rakousko, Česko a Německo jsou na průměru Evropy, na Slovensku a v Polsku se zdražovalo mnohem víc, a Maďarsko je dokonce evropským "rekordmanem".
Spolu s omezením plýtvání potravinami byl úspěšnou strategií Čechů při boji s inflací také rychlejší přechod k privátním značkám. V roce 2020 činily privátní značky 22 % prodejů, aktuálně to je již 28 % a podíl privátek - zejména těch prémiových - dále roste.
Po dlouhé době začal mírně klesat podíl prodejů přes slevy a akce. Obchody se začínají více soustředit na dlouhodobé stabilní ceny a slevové akce brzdí i navyšování podílu privátních značek. Pořád jsme ale jedinou zemí v Evropě, kde je podíl slevových akcí nad 50 %.
Jsou totiž kategorie, ve kterých bez slevy neprodáte téměř nic: mléko a máslo, pivo i nealko nebo třeba cukr.
Naproti tomu po droždí, náplastech, očních stínech i kondomech většina zákazníků sáhne i bez slevových akcí.
Co nás čeká dál? Bude pokračovat růst tržeb, ale hodně nerovnoměrně. Lidé jsou ochotni připlatit si za kvalitu a zážitek, naopak za značku ochotni (zejména ti mladší) platit nejsou. Dál poroste podíl privátních značek a slevy se budou více přesunovat do věrnostních programů.