Sklenice ze dvou třetin plná. Zhruba takto se na nejbližší měsíce dívají čtyři desítky největších obchodníků v Česku, kteří se podílí na novém @SOCR_CR Retail Indexu. Co je základem (opatrného) optimismu a co naopak táhne český obchod ke dnu? 🧵
Poměrně velký optimismus vládne v oblasti ekonomického vývoje - obchodníci očekávají udržení nízké inflace a růst ekonomiky, důležitý je pro ně další růst reálných mezd a konec strachu z budoucnosti, kvůli kterému lidé poslední dva roky výrazně omezovali své útraty.
Obchodníci očekávají, že tržby dále porostou, zejména u nepotravinového zboží. Naopak u potravin vidíme obtížný návrat k objemům prodejů z doby před krizí a v reálných cenách jsme s tržbami stále pod úrovní roku 2019.
U některých typů potravin (ovoce a zelenina, maso, sýry) jsou zákazníci připraveni připlatit si za lepší kvalitu, u komodit (mléko, mouka, cukr, nápoje, základní drogerie) jsou stále velmi opatrní a pečlivě sledují slevové akce.
Opatrnost při plnění nákupního košíku pokračuje i navzdory tomu, že letos máme v ČR potraviny jako celek levnější než před rokem, což není případ ostatních zemí v našem okolí, kde potraviny nadále zdražují.
Velmi dobré zprávy ukazuje SOCR Retail Index v oblasti investic. Retail v Česku ročně investuje 12-15 miliard korun. Výrazně se zmodernizovaly sklady a distribuční centra, staví se nové prodejny a modernizují ty stávající.
Řada modernizačních investic se začíná rozbíhat s ohledem na požadavky budoucí legislativy, např. v oblasti energetické náročnosti budov, výrazně rostou investice do modernizace prodejen, automatizaci obsluhy zákazníků nebo třeba instalaci digitálních cenovek.
Optimismus obchodníků táhnou k zemi problémy s nedostatkem zaměstnanců a s dodavateli. Zaměstnanci chybí celé české ekonomice a bez razantního otevření pracovního trhu se česká ekonomika nikdy pořádně nenadechne.
Co se týče dodavatelů, narážíme na čím dál častější problémy s nespolehlivostí dodavatelů kvůli problémům s výkyvy počasí u potravin a problémy s logistikou u nepotravinářského zboží. Pokračuje také tlak na zvyšování dodavatelských cen a složitá vyjednávání.