Dneska pořádají ve Sněmovně @OchodnickaM a @joseffleki velmi důležitý seminář - co s konzumací energetických nápojů dětmi? Pokud vás to téma zajímá, můžete debatu sledovat od 14 do 19 hodin na sněmovním webu psp.cz/sqw/hp.sqw?k=1364 A co si o tom myslí obchodníci?
Vedle energetických nápojů jsou velkým problémem i slazené nápoje obecně, rychle roste obezita dětí. Data Sdružení prakt. lékařů pro děti a dorost z roku 2021 říkají, že téměř 10 % dětí trpí obezitou a 16,4 % má nadváhu. Přes 75 % obézních dětí se stane obézními dospělými.
Česko má třetí nejvyšší podíl dospělých lidí s nadváhou ze zemí Evropské unie. Nadváhu více než 58 % populace, což má výrazné negativní dopady na zdravotní a sociální systém i na ekonomickou produktivitu.
Je jasné, že se musí něco změnit. Ale co udělat, aby to skutečně k něčemu bylo?
Podle zkušeností ze světa i z ČR fungují:
- cenová signalizace
- omezení cílení reklamy na mladistvé
- tlak na reformulace
- jasná pravidla pro influencery a online marketing.
Cenová signalizace – pokud se povede debata o zdanění sladkých nápojů (na stole je dobrý návrh @paq_research), mělo by se podobně přistoupit i k energetickým nápojům, ideálně v jednom balíku.
Stát zatím vysílá opačné signály – viz nulová spotřební daň u tichého vína.
Omezení reklamy a zákaz cílení na mladší 15 let:
Energetické nápoje často pracují s estetikou počítačových her a extrémních sportů. V reklamě jsou paradoxně využívány atributy asociované se zdravým životním stylem nebo bystrým duchem.
U omezení propagace máme dobré zkušenosti s vyhláškou ministerstva zdravotnictví na nikotinové sáčky (omezení komunikace, včetně obalů a příchutí, směrem k mladistvým).
Velmi dobře funguje samoregulace reklamy na alkohol, zejména díky systému copy advice (předběžné posouzení reklamy ze strany Arbitrážní komise Rady pro reklamu). Díky novým samoregulačním pravidlům se podařilo reklamu na alkohol dobře kontrolovat.
V ČR bohužel nemáme pravidla pro influencery a online marketing, které jsou častými komunikačními kanály pro propagaci energetických nápojů (zejména těch velmi problematických) a velice efektivně cílí především na demografické skupiny dětí, teenagerů a mladých dospělých.
Klíčové je připravit vzdělávací kampaň, cílící na rodiče i pedagogické pracovníky, a vysvětlovat rizika. A ministerstvo zdravotnictví a Státní zdravotní ústav by měly být více slyšet v tématu veřejného zdraví (viz data o obezitě z úvodu).