Česko 🇨🇿 vs. urbanizace 🌆
Vyšší míra urbanizace je spojena s vyšším ekonomickým růstem a prosperitou. Proč je tomu tak? Proč se zdá, že města jsou motorem ekonomického růstu?
Když se řekne "lidský kapitál", mnozí si možná představí nějakou abstraktní ekonomickou teorii. Ale ve skutečnosti je to prostě o tom, kolik lidí s určitými dovednostmi máte na jednom místě. A ve městech je jich hodně!
Města nabízejí efektivní dopravní, komunikační, vzdělanostní, medicínské… prostě sítě, což zvyšuje produktivitu. Když máte všechno "po ruce", věci se dělají rychleji a efektivněji.
V městech se často vytvářejí specializované obory a sektory, což vede k vyšší efektivitě a produktivitě. Města jsou také často kolébkami inovací. Je to místo, kde se setkávají různé kultury, názory a myšlenky. A z tohoto "koktejlu" často vznikají nové a revoluční nápady.
Jak si vede Česko? Projekt EU Global Human Settlement Layer měří urbanizaci i na základě satelitních snímků. Poslední data jsou za rok 2015.
V tomto roce žilo v rurálních, tedy venkovských oblastech 41 procent obyvatel Česka. Od začátku 90. let se tento podíl nezměnil. Ve městech žilo 22 % obyvatel a v blízkosti měst potom 37 procent.
Pro srovnání, v Německu žilo ve městech více obyvatel: třetina. A další více než třetina v jejich blízkostech. V Dánsku 30 % ve městech a třetina v jejich blízkosti.
V USA je míra urbanizace ještě vyšší: 48 % obyvatel žije ve městech a další čtvrtina v jejich blízkosti. Jen 28 procent obyvatel bydlí na venkově.
Od začátku 90. let se míra urbanizace v Německu moc nezměnila, mírně se zvýšila v Dánsku a v USA se zvýšila výrazně. V roce 1990 žilo 36 % obyvatel USA ve městech a v roce 2015 to bylo 48 %.
To, že míra urbanizace se v ČR od začátku 90. let nezměnila, mě překvapilo. A souvislost mezi mírou urbanizace a ekonomickým růstem naznačuje, že nejsme schopni naplno využít potenciál ke zvýšení ekonomické a životní úrovně v Česku.
Ve srovnání s dalšími zeměmi EU je nedostupnost bydlení v ČR zarážející. A může stát právě za nižší mírou urbanizace.
Naše neschopnost stavět a NIMBY tak mohou nejen za drahé bydlení, ale i za nevyužitým potenciálem a sníženou životní úrovní.
twitter.com/DavidDnavratil/status/1546133483524829185?s=20
Nechci, aby to vyznělo tak, že stačí zvýšit míru urbanizace a máme po starostech. Raději připomenu výpočty IPRu, že vyšší hustota obyvatel je spojená s nižšími veřejnými výdaji, respektive výdaji na obsluhu obyvatel.
twitter.com/DavidDnavratil/status/1449103284376064004?s=20