Hlavní ekonom České spořitelny. Texty a stanoviska zde publikované jsou vyjádřením mých osobních názorů. Nejedná se o oficiální stanoviska České spořitelny.
Kolik peněz jsme ochotni vynaložit na záchranu života? A jak jsou tyto peníze utraceny efektivně? Studie zkoumala 587 různých intervencí, tedy "život zachraňující zásahy" v USA, a to jak behaviorální, regulační a/nebo technologické. onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1539-6924.1995.tb00330.x
Nákladová efektivita je definována jako čisté náklady spojené s intervencí na rok zachráněného života. Umět tohle spočítat a porovnat je naprosto zásadní pro správné rozhodování ohledně regulace, investic a politik.
Čína je dobrá v rychlé a efektivní mobilizaci velkého množství zdrojů, ale často špatná v jejich optimálním využívání, píše Arthur Kroeber
Neefektivita je vidět v realitní bublině, neúspěšných projektů Belt and Road, nehospodárných dotací...
amazon.com/Chinas-Economy-Everyone-Needs-Know%C2%AE/dp/0190239034
Mobilizace velkého množství zdrojů ale taky umožnila vybudovat největší vysokorychlostní železniční systém na světě, vytvoření největšího exportéra aut z nuly, nebo vybudování obrovského množství zelené energie. Noah Smith vysvětluje proč.
noahpinion.blog/p/where-china-is-beating-the-world
Čína je schopna je postavit za třetinu času potřebného v jiných zemích. Co? Továrnu na elektromobily. Alespoň podle dat Goldman Sachs. Tím to ale nekončí. Továrna na baterie bude stát v USA o 80 % více než v Číně.
Dobře už bylo. Budoucnost bude horší než současnost. Podobné hodnocení můžeme slyšet v souvislosti s hodnocením změny klimatu. A to včetně zprávy IPCC. Nic moc optimistického, tak se nedivme, že na lidi přichází klimatický žal.
Česko 🇨🇿 vs. urbanizace 🌆
Vyšší míra urbanizace je spojena s vyšším ekonomickým růstem a prosperitou. Proč je tomu tak? Proč se zdá, že města jsou motorem ekonomického růstu?
Zvládli jsme minulou topnou sezónu. Ceny plynu poklesly. Zvládneme i příští topnou sezónu.
Problém je někde jinde. A jde o dlouhodobý, strukturální problém: ceny plynu v USA jsou o 3/4 nižší než v Evropě. Před energetickou krizí o polovinu.
Levná a bezpečná jaderná energie je možná, ale ve většině západních zemí je zakázána.
Takhle začíná článek Johna Myerse o jaderné energetice. Níže je pár věcí, které mě zaujaly 👇
worksinprogress.co/issue/taming-the-stars
Vyšší spotřeba energie úzce souvisí s rychlejším ekonomickým růstem. Mnoho současných světových problémů je způsobeno vysokými náklady na energii, ať už internalizovanými v ceně, kterou za ni musíme platit, nebo externalizovanými v podobě škod způsobených na živ. prostředí.
Když systémy nebo organizace nefungují tak, jak si myslíte, že by měly, není to většinou proto, že by lidé v nich byli hloupí nebo zlí. Je to proto, že fungují podle struktur a podnětů, které nejsou zvenčí zřejmé.
Opět skvělý Ezra Klein & NYT podcast nytimes.com/2023/06/06/opinion/ezra-klein-podcast-jennifer-pahlka.html
Hodně se zaměřujeme na volby, politické otázky a boje. Ale praktické implementace a procesy zůstávají stranou. Jennifer Pahlka léta pracovala na digitalizaci vládních služeb USA. A dokáže proto velmi dobře popsat, proč vlády nejsou schopny dosahovat svých cílů.