NFT Nedir ve Markalar Nasıl Kullanabilir?

Avatar

Dijital bir esere 600 ETH(2,1 Milyon $) verir miydiniz? Son dönemlerin yükselen pazarı NFT nedir ve markalar bunu nasıl kullanabilir? [[Bilgisel]] 🧵

Hepimiz çocukluğumuzda taso ya da oyuncu kartları benzeri şeylerle uğraşmışızdır. En azından bilgimiz vardır. Nadir olan tasoların ne kadar değerli olduğunu hatırlayın. Aslında NFT'de de nadirlik ve FOMO(bir şeyleri kaçırma hissine) hitap eden bir pazar.

Üreticilerin de gerçek manada kazanım elde etmeye başlaması ve onların haklarını koruması da bu pazara olan ilgiyi artırdı. NFT(Non Fungible Token): Değiştirilemeyen jeton, blokzincir üzerinde yönetilen mülkiyete sahip benzersiz dijital öğeler.

İçeriğin kime ait olduğunu gösteren kanıtta diyebiliriz. Bir Mona Lisa tablosunun kopyası bir çok kişide olabilir, ancak orjinal eserin sahipliği sadece bir kişiye aittir. Bir başka yönüyle NFT, bireylerin eline güç ve zenginlik edinme yeteneği veren bir dünya.

Artık 1 kişi güçlü teknik ve finansal araçlarla(DeFi) donanarak karmaşık projeleri yönetebiliyor ve ölçekleyebiliyor. Özetle NFT'ler dijital varlıkların gerçekliğini, sahipliğini ve kıtlığını kanıtlayan kriptografik belirteç. Zaten oyunun en önemli elemanı da kıtlık.

Peki insanlar neden NFT'lere para ödüyor? 1/ Para kazanmak için, 2/ Sanatçı ve içerik üreticilerini desteklemek için 3/ Koleksiyonlarını genişletmek için

Şimdi gelelim şirketlere ve pazarlamaya bakan yanı ile NFT bize neler sağlayabilir? Dijital pazarlama artık başlı başına ciddi bir rekabet alanı olmaya başladı.

Platformlarda yürütülen stratejiler, artan maliyetler, mavi okyanusu bulma çabaları, farklılaşma ve konumlandırma çabaları dahil amaç benzersiz bir deneyim sunarak farklı hissettirebilmek.

Tüm bunların arasında içerik üreticileri ya da influencer'lar şirketlerin yapmakta zorlandığı şeyin üstesinden kolayca gelerek kendi kitlelerini oluşturuyor.

Üstelik bir çok içerik üreticisi -@jackbutcher güzel bir örnek- bu toplulukları NFT'yi kullanarak nasıl gelire dönüştüreceğinin yolunu buldu. Ve bunu akıllaca kullanmaya devam ediyor.

Bu noktada gerçekleşen etkileşim ve bağlılık, aslında tüm markaların kitlesi ile kurmaya çalıştığı iletişim ile aynı. Peki bir marka bunu nasıl yapabilir? a/ Toplulukları olan içerik üreticileri vb. ile işbirliği yapmak b/ Kendi topluluklarını oluşturmak

Bunu yapabilmenin en güncel ve benzersiz yolu ise tabiki NFT'ler... Şimdi globalde olan ve zihnimde canlanan bazı metodları sıralayacağım. 1/ NFT eserleri satın alarak: Yakın zamanda, VISA 150K $ vererek bir CryptoPunk satın aldı. Aynı gün market değeri 5 milyar dolar arttı.

NFT dünyasının hızlı adapte olan ve fanatik topluluğun ilgisini çeken bu hamle, çok etkili bir pazarlama metoduna dönüştü. Benzer bir hamleyi Türk markaları yapar mı? Göreceğiz :)

2/ Partnerlik ve Ticari İşbirlikleri: NFT koleksiyonu satışlarındaki önemli bir konu da, eserin ticari haklarının topluluğa devrediliyor olması. Bu sebeple bir markanın toplulukla işbirliği büyük bir müşteri kitlesini kendine çekebilmesi demek.

Mesela @CrpytoDads topluluğun babalar için ürün üreten bir marka ile işbirliği yaptığını hayal edin. Ya da bir kulaklık ya da giyim markasının. Henüz nasıl bir etki oluştaracağını keşfedebilmiş değiliz.

3/ Topluluklara özel 'token' üretimi: Büyük markalar henüz gelişmeleri geriden izliyor. Ama Nike ya da Adidas gibi markaların NFT oluşturup kitlesine sunduğunu, bununla özel ürünlere ve etkinliklere erişim verdiğini, onlara finansal bir kapı araladığını hayal edin.

4/ Tarihi değeri olan marka eserleri üretimi: Türkiye'den dahi dünyaya hitap eden ve kökleri 1970-80'lere dayanan markaların ilk ürettiği ürünlerin dijital eserlerini kitlesi ile paylaştığını ve özel parçaların bir koleksiyon olarak sunulduğunu göreceğimiz zamanlar uzak değil.

Çanakkale Seramik'in ilk üretimini NFT olarak sunduğunu düşünün. Koleksiyonerlerin ilgisini tabiki çekecektir. Ya da bir halı firmasının en özel el dokumalarının tasarımın NFT esere dönüştürüp sunduğunu düşünün.

5/ Biriktirilebilir Marka Parçaları: Disney ya da Marvel'in 10K parçalık bir koleksiyonu kitlesine sunduğu durumda neler olabileceğini ve ne kadar hızlı tüketilebileceğini tahmin edersiniz. Bu aynı zamanda pasif olan izleyici kitlesine de kazanabilme imkanı sunacaktır.

6/ Hediyeler, Çekilişler, Ödüller Artık çekilişlerde bir ürün değil de NFT bir eserin cüzdanınıza geldiğini hayal edin. Üstelik tek seferlik değil, değeri sürekli devam edecek bir hediye olacaktır.

7/ NFT ile müşteri sadakat programları Sizden tekrar alım yapan müşterilerinizin cüzdanına özel bir NFT gönderdiğinizi hayal edin. Ona ne kadar değer verdiğinizi ve uzun vadede faydası olacak bu jest sizinle onun arasındaki bağı ne denli güçlü kılacaktır.

Büyük bir pazarın, henüz keşfedilememiş potansiyelinin kıyısındayız. Bu alanda daha çok üretmeye, düşünmeye ve bu alana dahil olmaya markalar ve bireyler olarak ihtiyacımız var.

Made with

Typefully

Start writing

Write and schedule threads, and grow your Twitter audience.