Dahi İnsanlar İçinde Durum Aynıdır

''Boyumuzun çok uzaması, kimyasal değişimlerimizin yoğunluğunu azaltacaktır. Şüphesiz sezme gücümüzü ve çevikliğimizi de kısmen azaltır. Meselâ, atın metabolizması farenin metabolizmasından daha az aktiftir. Uzun ve kısa boylu ırklar vardır:İsveçliler ve Japonlar gibi.

Belirli bir ırkta çeşitli boyda insanlara rastlanır. İskelet hacimlerindeki bu farklar endokrin bezlerinin durumundan ve onların zaman ve mekân içinde karşılıklı faaliyetlerinden kaynaklanır. Demek ki, bunların derin bir manası var.

Continue reading

Ümitsiz Olma!

''Hak kapısının tokmağını çal dur ama kullardan asla lütuf bekleme; yoksa hiç farkına varmadan sen de peylenmiş olabilirsin!.. https://twitter.com/rapolatcom/status/1627609332450832384

Hiç durmadan iste!.. Öyle bir kapıdan istiyorsun ki, O (celle celâluhu), Kendisinden isteyenleri geriye boş döndürmüyor.

Continue reading

Akıl sahiplerinin vasıfları: 1- Allah'ın ahdine vefa gösterir ve emrini yerine getirirler 2-Rablerinden ürperir,gazabından sakınırlar 3-Kötü hesaptan korkarlar 4-Rableri için sabrederler 5-Namazı dürüstçe kılarlar 6-Rızıklarından verirler 6-Kötülüğü iyilikle savarlar (Elmalılı)

Yıllar Var Ki...

''Yıllar var hasret kaderimiz oldu. Çırpınıp duruyoruz çaresizlik içinde. İçte-dışta ihanet düşünceleri diz boyu; vefa beklediğimiz sinelerde kin, nefret ve hıyanet. Düşmanlık duygularıyla esirip duranların adedini Allah bilir; vefasız dostların sayısı ise ondan daha az değil.

İnançlarımız zayıf; mârifetten hiç haberimiz yok... Ey Rab, gizli açık hâlimiz bu.. Ne yaptıklarımız ele alınacak gibi ne de düşündüklerimiz. Her yanımızda bir sürü yara-bere, muzmerâtımız ise mesâvi defterlerimiz gibi kapkara.

Continue reading

Hadis

Nebi sav: ''Üç kişinin dışında beşikte iken konuşan olmamıştır. Bunlar, Meryem oğlu İsa ve Cüreyc’e şahitlik yapan çocuktur. Cüreyc âbid bir adamdı. Kendine bir ibadethane edinerek orada ibadete koyulmuştu.

(Bir gün) namaz kılarken annesi gelip: Ey Cüreyc, diye seslendi. Cüreyc (içinden): Yâ Rabbi, anneme cevap vermekle, namaza devam etmek arasında kaldım dedi ve namaza devam etti. Annesi dönüp gitti.

Continue reading

Rutin Planlaması

''1. Hayatınız için epik sonuçlar elde etmek için devrim niteliğinde bir sabah rutini stratejisi izleyin. 2. Olağanüstü bir sabah rutini, günün ilk saatinde kişisel gelişiminize öncelik vererek başlar. Kendini geliştirmek başarıya giden yoldur+

3. Kitabın başlığının öne sürdüğü gibi, en iyi sabah rutinleri sabah 5'te başlar. 4. Sabah 5'te uyanmak, gününüz başlamadan önce durumunuzu iyileştirmek için gereken yalnızlığı sağlar.

Continue reading

Yardım Etmek ve Psikoloji

Michigan Üniversitesi'nden yapılan bir araştırma da, arkadaşlarına, akrabalarına veya komşularına pratik yardım sağlayan kişilerin, 5 yıllık bir süre içinde ölme risklerinin, yapmayanlara göre daha düşük olduğunu buldu.

John Hopkins Üniversitesi'nden bir araştırmaya göre ise, başkalarına sosyal destek sağlayan kişilerin, vermeyen katılımcılara göre daha düşük kan basıncına sahip olduğunu buldu.

Continue reading

Psiko süreç

1- ''1971 kışında, Asya gribi yüzünden çok ciddi rahatsızlanan 18 yaşındaki bir delikanlı, ölüm eşiği tecrübesini şu şekilde anlatır: "Birkaç gün yatakta kaldıktan sonra, şuurumu kaybettim ve uzun bir tünelden aşağı çekildim.

Continue reading

Maaş

Buna belki geçici olarak çözüm bulabilirsiniz. @zagortenay76 Ama sürdürülemez. Yaklaşık 60-70 yıl önce bir söz sultanı 'İleride insanlık malikiyet/serbestiyet dediği bir döneme evrilecek' demişti. Doğrudur ve bu gerçekten kaçmamalı.👇🏻 @yemeksepeti https://twitter.com/notkoncom/status/1488476145335029768

Çatı şirketiniz Delivery Hero 2020 yılında cirosunu yüzde 97 oranında artırarak 2.8 milyar euroya ulaşmıştı.(İhtimal 2021 çok daha yüksek olacak). İhtimal Yemeksepetinin yıllık cirosu'da 100-150 milyon arası bir rakama çıktı. #YemeksepetiZamKurye #YemekSepetiDirenisi #yemeksepeti

Continue reading

Baronlar Sadık Değildir

''J. P. Morgan daha 24 yaşında çevirdiği dolaplarla 1893 krizinde dünyanın en güçlülerinden biri olmuştu. -1980 ve 1990'larda Washington kökenli IMF ve Dünya bankası tarafından uygulanan metotları Morgan önceden işaret etmiş: "Bizim kurallarımıza göre oyna ya da yok ol..."

- 1880'lerde ABD'de 2 büyük aile vardı. 2 düşman olan Morgan ve Rockfeller menfaatleri için dost oldu. - Morgan,1893'de ABD'nin altın rezervlerini kontrolüne almıştı. - Ortaya çıkan oligarşi,ABD başkanlarını -gazetelerde dahil olmak üzere- satın alıyor,sistemin kölesi yapıyordu

Continue reading