🙋♂️ Pytanie o zgodę
Szkoła uczy, żeby pytać o zgodę, gdy chcemy się odezwać albo skorzystać z łazienki. W dorosłym życiu taki model mentalny zrobi nam krzywdę. Musimy ufać własnym opiniom, swojej wiedzy i przekonaniom. A nie czekać grzecznie, aż ktoś nam pozwoli się odezwać.
📚 Uczenie się do testu
Szkoła promuje model uczenia się tylko tego, co będzie na teście. A potem możesz to zapomnieć 🤷♂️ To doskonałe ćwiczenie pamięci, ale w dorosłym życiu jest niepraktyczne i szkodliwe.
Jeśli wybierzemy sobie ambitny zawód, to nikt nam nie powie co musimy umieć ani jak to robić. Powinniśmy potrafić myśleć, na bieżąco się dostosowywać, brać ryzyko podejmowania decyzji na siebie, a potem przyjmować ich konsekwencje.
🏘 Praca domowa
W każdej szanującej się firmie usłyszysz o work-life balance. To idea, w której nie zabierasz pracy do domu, aby móc odpocząć, nabrać świeżości i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu.
W szkole jest zupełnie inaczej, dosłownie dostajesz w niej „zadanie domowe”.
Ba - czasem idziesz do szkoły na kilka godzin tylko po to, aby dowiedzieć się czego masz się potem uczyć w domu.
To toksyczny układ, który w dorosłym życiu na dłuższą metę zupełnie nie działa.
🙇♂️ Posłuszeństwo wobec autorytetów
Nauczyciel ma zawsze rację.
Jeśli zaczniesz z nim dyskusję to jesteś na przegranej pozycji, bez względu na to jakie masz argumenty. W dorosłym życiu wielu pracowników boi się odezwać, gdy widzą, że przełożony albo starszy stażem kolega się myli
W efekcie król jest nagi, ale nikt mu tego nie powie. Jeśli Twój przełożony chce, abyś mu zawsze przytakiwał i wyłącznie się z nim zgadzał to minął się ze szkolnym powołaniem.
Wiele biznesów powstało tylko dlatego, że ktoś nie bał się robić czegoś lepiej niż inni.
🫠 Czekanie, aż inni powiedzą co masz robić
W szkole wszystko jest z góry ustalone: kiedy się zaczyna, kiedy kończy, czego mamy się uczyć, jak długo i co czytać. To wygodne, ale zabija w nas ciekawość i oducza samodzielności.
W dorosłym życiu nie ma listy lektur obowiązkowych - sami musimy wybrać co czytać i czego się uczyć. Tylko od nas zależy kiedy i co zrobimy.
Możemy znowu czekać, aż narzucą nam coś z góry - i na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie chciał to zrobić.
Wybitny psychoanalityk, Carl Jung, powiedział: Kiedyś świat spyta, kim jesteś. Jeśli sam nie będziesz tego wiedzieć, to świat Ci powie.
Jeśli podoba Ci się ten wątek, to więcej takich treści znajdziesz w moim newsletterze:
getrevue.co/profile/pgerschmann